Produkcia medu rozkvitala v starovekom Grécku a na Sicílii. Poskytuje enzýmy, minerály, vitamíny a aminokyseliny. Je úplne odlišný od všetkých ostatným sladidiel. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín A, C, D, K, E, železo, zinok, jód, zinok a ďalšie.

Existuje viac ako 300 druhov medu. Každý je charakteristický svojou farbou a chuťou v závislosti od zdrojového nektáru. Čím tmavší, tým hustejší a chuť je výraznejšia.

Viete, s čím všetkým vám môže pomôcť?

Kašeľ

Med sa používa na upokojenie hrdla. Zmierňuje podráždenie, kašeľ a vytvára ochranný film. Najlepším receptom je med rozpustený v prihriatom mlieku.

Dermatológia 

Med bol súčasťou konvenčnej liečby až do začiatku 20.storočia, kedy ho vytlačilo objavenie penicilínu.

Vedci však opäť dokázali jeho účinnosť v boji proti vážnym kožným infekciám, a to vďaka svojim antimykotickým a antibakteriálnym vlastnostiam.

Dermatológovia v Amerike používajú účinný med Manuka, ktorý je získaný z kvetov liečivej rastliny tohto mena. Klinické štúdie odhalili jej jedinečnú látku schopnú mimoriadnej antibakteriálnej aktivity.

Med uvoľňuje enzymatickým procesom peroxid vodíka, čo je dôvodom jeho antiseptických vlastností. Akýkoľvek druh nespracovaného medu teda pomáha hojiť rany a vredy, vrátane herpesov. Výsledky štúdie ukázali až 58 z 59 vyliečených rán lokálnou aplikáciou medu.

Bolo preukázané, že ak sa med zriedi s trochou teplej vody, výrazne dokáže zlepšiť stav seboroicekej dermatitídy. Ide o kožné ochorenie ekzémového typu, ktoré postihuje mazové žľazy a kožné záhyby. Spôsobuje lupiny a svrbenie.

Roztok by sa mal vtierať do hlavy každý druhý deň po dobu štyroch týždňov. U týchto pacientov sa okrem zmiznutia príznakov výrazne zlepšilo vypadávanie vlasov.

Miestny med proti alergiám

Hoci med pri peľových alergiách lekári často pacientom neodporúčajú, nový výskum v tejto súvislosti ukázal zaujímavé zistenia. Ak budete konzumovať lokálne vyrábaný med produkovaný z peľu kvetov z prostredia, ktoré vás obklopuje, môže zabrániť preniknutia alergénov do vášho organizmu. Okrem toho dokáže aktivovať imunitný systém a pomáha budovať prirodzenú obranyschopnosť.

Výskum ukázal zníženie príznakov alergií až o 60%, 50%-ný pokles nutnosti použitia antihistaminík.

Túto štúdiu vedci testovali aj s použitím brezového medu. Breza patrí medzi najčastejšie alergény a výsledky naznačujú, že peľ brezy môže slúžiť ako účinná doplnková terapia proti peľovej alergii na túto rastlinu.