India je kolískou Ajurvédy a práve z tejto krajiny prírodného liečiteľstva kurkuma pochádza. Používa sa tu tisícky rokov,a to pre celý raz dôvodov.

Jednou z jej hlavných liečivých zložiek je kurkumín, ktorý spôsobuje žltú farbu. Vedci kurkumín identifikovali prvýkrát v roku 1815.

Má antibakteriálne, protiplesňové, antiseptické a antimikrobiálne účinky.

Jeho zložky dokážu liečiť problémy s pečeňou, čistiť krv, znižovať horúčku, mierniť bolesť, tráviace problémy, tiež zápaly, poskytujú i ochranu mozgu pred starnutím, udržiavajú zdravé a pružné kosti a kĺby a už v malých dávkach pomáha výrazne znižovať cholesterol.

Kurkuma je tiež vynikajúci antioxidant, ktorý bunky nášho tela chráni pred poškodením voľnými radikálmi. Podporuje zdravé srdce, imunitný systém a pamäťové funkcie, preto sa obzvlášť odporúča pri Alzheimerovej chorobe.

Kurkuma je známa aj ako adaptogén, čo znamená, že pomáha zmierňovať stres v organizme a podporovať prirodzenú obranyschopnosť.

Krása z kurkumy

Táto korenina má i skrášľujúce účinky. Indické nevesty ju používali pred ich svadobným dňom. Dokáže pomôcť pri lupinách, rozšírených póroch na tvári a vybieli zuby.

Nazýva sa aj "čistič krvi", čo sa odzrkadľuje aj na zdravo vyzerajúcej pokožke. Udržiava jej elasticitu, vyživuje ju a bráni prejavom starnutia.

Bielenie zubov

Áno, je to tak. Toto indické korenie používané aj ako farbivo dokáže vybieliť zuby.

Prírodnú bieliacu pastu si vytvoríte veľmi jednoducho. Použite 1/2 lyžičky sušenej organickej kurkumy, pridajte trochu vody a vytvorte jemnú pastu v malom sklenenom pohári. Namočte doňho kefku a vyčistite si zuby ako zvyčajne.

Kurkuma neprispieva len k žiarivým zubom. Je svelá pre kompletnú ústnu hygienu. Použiť ju môžete aj ako ústnu vodu. Zabíja baktérie spôsobujúce zubný kaz a ochorenia ďasien.

Zdroje kurkumy

Najlepšie je používať čistý organický výťažok z koreňa kurkumy, ktorý pripomína zázvor. Na trhu nájdete i rôzne doplnky stravy v podobe tabletiek. Pri tých je potrebné hľadieť na pridané pomocné látky.

Ako príklad uvádza zahraničný magazín mercola.com, napríklad pridaný Diamonium fosforečnan vápenatý (DCP), môže brániť absorpcii potrebných minerálov v tele.