Táto guľatá strukovina pripomínajúca hrach pochádza z oblastí Stredomoria a Blízkeho východu. Známy je aj pod názvom "rímsky hrach".

Cícer obsahuje oveľa viac železa a bielkovín než iné druhy strukovín. Poskytuje nám veľké množstvo polysacahridov, zdravých tukov, vlákniny a takmer všetky druhy vitamínov a minerálov.

Obsahuje i prospešný lysín, vitamín E, K, selén, meď, mangán, fosfor, cholín, kyselinu listovú, linolovú, zinok, draslík a tiež izoflavóny pôsobiace proti rakovinovým bunkám.

1 šálka zdravia

Pre lepšiu predstavu sa pozrime na nutričné hodnoty jednej šálky uvareného cíceru:

  • 45 g sacharidov
  • 15 g bielkovín
  • 13 g vlákniny
  • 4 g tuku

Ako uvádza magazín Medical News Today, toto množstvo pokryje 50% odporúčanej dennej dávky draslíka, 2% vitamínu A, 21% vápnika, 13% vitamínu C, 69% železa, 2% sodíka, 55% vitamínu B6 a 57% horčíka.

Pravidelnou konzumáciou tejto strukoviny prispejete k pevnejšej pokožke, ale i vnútornému zdraviu. Pomáha v prevencii civilizačných ochorení a pozitívne pôsobí na štítnu žľazu. Chráni nás pred srdcovo-cievnymi problémami, vysokým cholesterolom, obezitou, ale i rakovinou hrubého čreva.

Štíhlejší vďaka cíceru

Látky v tejto strukovine zvyšujú pocit sýtosti a znižujú chuť do jedla. Dlhšie sa tak cítite plní, vďaka čomu si môžete ľahšie udržiavať celkový príjem kalórií.

Mnohé štúdie potvrdili vplyv cíceru na zníženie cholesterolu, rizika vzniku obezity, cukrovky, zvýšenie energie a celkový pokles hmotnosti.

Cícer v kuchyni

Strukoviny sú dostupné v obchodoch po celý rok a výnimkou nie je ani cícer. Môžete si ho kúpiť v konzerve s nálevom alebo sušený.

Cícer si svoje široké uplatnenie našiel najmä v tureckej, indickej, portugalskej, španielskej, gréckej a talianskej kuchyni.

Foto: Hummus - obľúbená cícerová pomazánka typická pre krajiny Stredného východu

Ani pre nás už cícer nie je neznámou potravinou a jedlá z neho radíme na zoznam našich obľúbených receptov.

Možností čo z neho pripraviť je totiž neúrekom. Vďaka vynikajúcej jemnej chuti pripomínajúcej oriešky a jeho maslovej konzistencii po uvarení, sa hodí do teplej i studenej kuchyne.

Dajte ho do šalátov, vymiešate s ním skvelé nátierky, obľúbené sú cícerové polievky, omáčky, placky, pričom nemusíte mať obavy, že sa z neho tepelným spracovaním živiny vytratia.

Zdravé chrumkanie 

Cícerové guličky sú skvelé aj na chrumkanie pri filme. Uvarené ich stačí obaliť v zmesi olivového oleja a vašich obľúbených korenín, prípadne pridať chilli, dať piecť do rúry asi na pol hodinu a zdravá náhrada chipsov je na svete. Verte, že si ju zamiluje celá rodina i vaši priatelia.

Nezabudnite namočiť!

Deň predtým, ako chcete sušený cícer pripravovať, ho prepláchnite a približne na 12 hodín namočte do vody, aby ste tak dosiahli čo najlepšiu chuť a štruktúru.